A hospital uses an ultrasonic scanner to locate tumours in a tissue. The operating frequency of the scanner, is $4.2 \text{ MHz}$. The speed of sound in a tissue is $1.7 \text{ km/s}$. The wavelength of sound in the tissue is close to:
A stationary wave is represented by $y = A \sin(100t) \cos(0.01x)$, where $y$ and $A$ are in millimetres, $t$ is in seconds and $x$ is in metres. The velocity of the wave is:
(1994)
For the constituent waves, $\omega = 100$ and $k = 0.01$. Velocity $v = \frac{\omega}{k} = \frac{100}{0.01} = 10^4 \text{ m/s}$.
A wave of frequency $100 \text{ Hz}$ travels along a string towards its fixed end. When this wave travels back, after reflection, a node is formed at a distance of $10 \text{ cm}$ from the fixed end. The speed of the wave (incident and reflected) is:
(1994)
Distance from fixed end (node) to nearest node is $\frac{\lambda}{2} = 10 \text{ cm} = 0.1 \text{ m}$. Thus $\lambda = 0.2 \text{ m}$. Velocity $v = f\lambda = 100 \times 0.2 = 20 \text{ m/s}$.
The temperature at which the speed of sound becomes double as was at $27^{\circ}\text{C}$ is:
(1993)
Since $v \propto \sqrt{T}$, to double the speed, temperature must be quadrupled. $T_1 = 273 + 27 = 300 \text{ K}$. $T_2 = 4 \times 300 = 1200 \text{ K}$, which is $1200 - 273 = 927^{\circ}\text{C}$.
Velocity of sound waves in air is $330 \text{ m/s}$. For a particular sound wave in air, a path difference of $40 \text{ cm}$ is equivalent to phase difference of $1.6\pi$. The frequency of this wave is:
The velocity of sound in a gaseous medium is determined by the formula $v = \sqrt{\frac{E}{\rho}}$, showing dependence on elasticity ($E$) and density ($\rho$).