Rankers Physics

Standing Wave in String and Organ Pipe: Practice Problem & Solution

A stationary wave is represented by $y = A \sin(100t) \cos(0.01x)$, where $y$ and $A$ are in millimetres, $t$ is in seconds and $x$ is in metres. The velocity of the wave is: (1994)
$10^4 \text{ m/s}$
Not derivable
$1 \text{ m/s}$
$10^2 \text{ m/s}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Standing Wave in String and Organ Pipe. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

For the constituent waves, $\omega = 100$ and $k = 0.01$. Velocity $v = \frac{\omega}{k} = \frac{100}{0.01} = 10^4 \text{ m/s}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *