Question 1:
moderateA particle of mass 0.1 kg is subjected to a force which varies with distance as shown in figure. If it starts its journey from rest at x = 0, Work Done from x=0 to x = 12 m is:

Area bounded by force time graph represents work done so,Â
Work= ½(12+4)×10= 80 J
