Work Done by Constant and Variable Forces: Practice Problem & Solution
A particle of mass 0.1 kg is subjected to a force which varies with distance as shown in figure. If it starts its journey from rest at x = 0, Work Done from x=0 to x = 12 m is:
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Work Done by Constant and Variable Forces. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
Area bounded by force-distance (x) graph represents work done so,
Work= ½(12+4)×10= 80 J

Leave a Reply