Thermal Physics - NEET Physics Chapterwise MCQs & PYQs

NEET Thermal Physics MCQs & PYQs

Question 271:

moderate

A faulty thermometer shows \(40^\circ{C}\) at ice point and \(80^{\circ}{C}\) at steam point. The temperature at which its reading would be correct is

Using the relation $\frac{T - \text{LFP}}{\text{UFP} - \text{LFP}} = \text{constant}$, we write $\frac{T - 0}{100 - 0} = \frac{T - 40}{80 - 40}$. This simplifies to $\frac{T}{100} = \frac{T - 40}{40}$, which gives $40T = 100T - 4000$ or $60T = 4000$, hence $T = \frac{200}{3}\,^\circ\text{C}$.

Question 272:

moderate

A blackbody and a real body of identical dimensions are heated to same temperature. If ratio of rates of radiation of the blackbody and the real body is \(4 : 3\), then emissivity of the real body is equal to

The rate of radiation of a blackbody is \(E_b = \sigma A T^4\) and for a real body is \(E = e \sigma A T^4\). Given \(\frac{E_b}{E} = \frac{4}{3}\), we have \(\frac{1}{e} = \frac{4}{3}\), which gives emissivity \(e = \frac{3}{4} = 0.75\).

Question 273:

moderate

Water equivalent of a metallic bar is \(100\text{ g}\), the energy required to increase its temperature by \(1^\circ\text{C}\) is

Heat required is given by \(Q = W \cdot c \cdot \Delta T\), where \(W\) is the water equivalent. Here, \(Q = 100\text{ g} \times 1\text{ cal/(g }^\circ\text{C)} \times 1^\circ\text{C} = 100\text{ cal}\) of energy.

Question 274:

easy

For \(n\) mole of an ideal gas, the correct equation of \(1^{\text{st}}\) law of thermodynamics corresponding to isobaric process will be (symbols have their usual meanings)

According to the first law of thermodynamics, \(Q = \Delta U + W\). For an isobaric process, the work done is \(W = P\Delta V = nR\Delta T\). Therefore, both equations (1) and (2) are correct representation.

Question 275:

easy

Consider the following thermodynamic parameters:


(a) Heat


(b) Internal energy


(c) Work


Which of the given parameters are path functions?

Heat and work depend on the path taken by the system during a thermodynamic process, making them path functions. Internal energy is a state function as it depends only on the initial and final states of the system.

Question 276:

easy

In ideal condition, the maximum efficiency that can be derived from a heat engine built operating between \(600\text{ K}\) reservoir and \(200\text{ K}\) sink, is

The maximum efficiency is given by the Carnot efficiency formula: \(\eta = 1 - \frac{T_2}{T_1}\). Here, \(T_1 = 600\text{ K}\) and \(T_2 = 200\text{ K}\), so \(\eta = 1 -\frac{200}{600} = 1 - \frac{1}{3} = \frac{2}{3} \approx 66.67%\).

Question 277:

easy

Which of the following is not the correct assumption of kinetic theory of gases?

One of the postulates of the kinetic theory of gases is that gas molecules collide elastically with each other as well as with the walls of the container. Hence, the assumption that there are no collisions among molecules is incorrect.

Question 278:

moderate

A gas mixture consists of \(2\) moles of \(\text{O}_2\) and \(4\) moles of \(\text{He}\) at temperature \(T\). Neglecting all vibrational modes, total internal energy of the system is

Internal energy \(U = n_1 \frac{f_1}{2} RT + n_2 \frac{f_2}{2} RT\). For diatomic \(\text{O}_2\), \(f_1 = 5\), and for monoatomic \(\text{He}\), \(f_2 = 3\). Thus, \(U = 2 \left(\frac{5}{2}\right) RT + 4 \left(\frac{3}{2}\right) RT = 5RT + 6RT = 11RT\).

Question 279:

moderate

The root mean square speed of \(\text{H}_2\) molecules contained in a vessel is \(300\text{ m/s}\). If half of the gas leaks out at constant temperature, then the rms speed of the remaining molecules in the vessel will be

The root mean square speed of molecules is given by \(v_{\text{rms}} = \sqrt{\frac{3RT}{M}}\). Since the temperature \(T\) and molecular mass \(M\) of the remaining gas remain constant, the rms speed does not change and remains \(300\text{ m/s}\).

Question 280:

easy

If \(M\) is the molar mass of a gas, then the average speed of its molecules at temperature \(T\) is

According to Maxwell-Boltzmann distribution, the average speed of molecules of an ideal gas is given by the expression \(v_{\text{avg}} = \sqrt{\frac{8RT}{\pi M}}\).