Rankers Physics

Alternating Current: Practice Problem & Solution

43. A step down transformer connected to an ac mains supply of $220 V$ is made to operate at $11 V, 44 W$ lamp. Ignoring power losses in the transformer, what is the current in the primary circuit? (2021)
$0.4 A$
$2 A$
$4 A$
$0.2 A$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Alternating Current. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

For an ideal transformer, input power equals output power: $P_p = P_s$.
The output power (power of the lamp) is $P_s = 44 W$.
Primary voltage is $V_p = 220 V$, so $V_p I_p = 44$.
$I_p = \frac{44}{220} = 0.2 A$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *