Error Analysis: Practice Problem & Solution
The intervals measured by a clock given the following readings: 1.25 s, 1.24 s, 1.27 s, 1.21 s and 1.28 s. What is the percentage relative error in the observations? [2020-Covid]
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Error Analysis. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
Mean value \(\bar{t} = (1.25+1.24+1.27+1.21+1.28)/5 = 1.25\text{ s}\). Mean absolute error \(\delta\bar{t} = (|0|+|0.01|+|0.02|+|0.04|+|0.03|)/5 = 0.1/5 = 0.02\text{ s}\). Percentage relative error \( = (\Delta\bar{t} / \bar{t}) \times 100% = (0.02 / 1.25) \times 100% = 1.6%\).
Leave a Reply