Semiconductor Physics - NEET Physics Chapterwise MCQs & PYQs

NEET Semiconductor Physics MCQs & PYQs

Question 1:

difficult

A zener diode, having breakdown voltage equal to 15 V, is used in a voltage regulator circuit shown in figure. The current through the zener diode is:

Voltage across 250 ohm resistor= 5 volt

Current through 250 ohm resistor= 5/250 = 20 mA

Current through 1000 ohm resistor = 15/1000 = 15mA

Current through Zener Diode = 20 mA -15 mA = 5 mA