Energy in SHM - NEET Physics Chapterwise MCQs & PYQs

NEET Energy in SHM MCQs & PYQs

Question 1:

moderate

A body is executing simple harmonic motion. At a displacement x, its potential energy is E1 and at a displacement y, its potential energy is E2. The potential energy E at a displacement (x + y) is :

\[ E_{1}= \frac{1}{2}Kx^{2} \]

\[ E_{2}= \frac{1}{2}Ky^{2} \]

\[  E= \frac{1}{2}K(x+y)^{2}= \frac{1}{2}Kx^{2} + \frac{1}{2}Ky^{2} + Kxy \]

Question 2:

moderate

A block whose mass is 1 kg is fastened to a spring. The spring has a spring constant of 50 Nm–¹. The block is pulled to a distance of x = 10 cm from its equilibrium position at x = 0 cm on a frictionless surface from rest at t = 0. The kinetic energy of the block when it is 5 cm away from the mean position is 

\[ K.E= \frac{1}{2}K\left( A^{2}-x^{2} \right)\]

\[ K.E= \frac{1}{2}\times 50\left( 10^{2}-5^{2} \right)/10^{4}= 0.19 J \]

Question 3:

moderate

The total mechanical energy of a spring-mass system in simple harmonic motion is E=1/2mω²A².  Suppose the oscillating particle is replaced by another particle of double the mass while the amplitude A remains the same. The new mechanical energy will :

Question 4:

moderate

The total mechanical energy of a particle executing simple harmonic motion is E. When the displacement is half the amplitude its kinetic energy will be :

\[ K.E= \frac{1}{2}K\left(A^{2}-\left( \frac{A}{2}\right)^{2} \right)= \frac{3}{8} K A^{2} \]

K.E= 3E/4

Question 5:

moderate

A particle is executing S.H.M., If its P.E. & K.E. is equal then the ratio of displacement & amplitude will be :

\[ K.E= \frac{1}{2}K\left(A^{2}-x^{2} \right) \]

\[ P.E= \frac{1}{2}Kx^{2} \]

\[ \frac{1}{2}K\left(A^{2}-x^{2} \right)= \frac{1}{2}Kx^{2} \]

\[ x= A/\sqrt{2} \]

 

Question 6:

moderate

A particle is executing linear simple harmonic motion of amplitude A. What fraction of the total energy is kinetic when the displacement is half the amplitude 

\[ K.E= \frac{1}{2}K\left(A^{2}-x^{2} \right) \]

\[ K.E= \frac{1}{2}K\left(A^{2}-\left( \frac{A}{2}\right)^{2} \right)= \frac{3}{8} K A^{2} \]

K.E/T.E =3/4

Question 7:

moderate

A particle of mass 0.1 kg executes SHM under a force F = (–10x) Newton. Speed of particle at mean position is 6 m/s. Then amplitude of oscillations is :

Spring Constant K = m ω² ⇒ 10 = 0.1 ω² ⇒ ω²= 100 ⇒ ω = 10 rad/sec

Speed is maximum at mean position 

Vmax= Aω

6= A × 10

A = 0.6 m

Question 8:

moderate

The potential energy of a particle executing simple harmonic motion at a distance x from the equilibrium position is proportional to :

\[ U = \frac{1}{2}kx^{2} \]

Question 9:

moderate

For the damped oscillator, if time taken for its amplitude of vibrations to drop to half of its initial value is \(T\) then time taken for amplitude to drop to one eighth amplitude is

Amplitude decays exponentially as \(A = A_0 e^{-\gamma t}\). Since it halves in time \(T\), to drop to \(1/8 = (1/2)^3\) of its initial value, it takes exactly \(3T\).

Question 10:

moderate

The particle executing simple harmonic motion has a kinetic energy $K_0 \cos^2 \omega t$. The maximum values of the potential energy and the total energy are respectively:

(2007)

The maximum kinetic energy is $K_0$.\nIn an ideal SHM without damping, the total energy remains conserved and equals the maximum kinetic energy, which is $K_0$.\nThe maximum potential energy is also equal to the total energy, which is $K_0$.