Pseudo Force - NEET Physics Chapterwise MCQs & PYQs

NEET Pseudo Force MCQs & PYQs

Question 1:

moderate

A trolley of mass 8 kg is standing on a frictionless surface inside which an object of mass 2 kg is suspended. A constant force F starts acting on the trolley as a result of which the string stood at an angle of 370 from the vertical (bob at rest relative to trolley) Then:

Using concept of Pseudo force

a= g tanθ

⇒ a = g tan 37 = 10 ×3/4= 7.5 m/s^2

Using Equation of motion

⇒Fnet = 10×2.5 = 25 N

Question 2:

moderate

A man of weight W = Mg is standing on a lift which is moving upward with an acceleration a. If g is the acceleration due to gravity, the apparent weight of the man is

Taking lift as frame of reference, T = mg +ma = mg (1 +a/g) = W (1+ a/g)