The masses of the bodies A and B in figure are 20 kg and 10 kg, respectively. They are initially at rest on the floor and are connected by a weightless string passing over a weightless and frictionless pulley. An upward force F is applied to the pulley. Find the acceleration a1 of body A and a2 of body B when F is 340 N :
As F= 340 N. Force acting on object A in upward direction is F/2 i.e 170 N. This force is insufficient to pull the object upwards. (weight of A is greater than 170 N)
So, a1= 0 m/s²
Force acting on B in upward direction is 170 N and weight is 10g or 100 N. Net force in upward direction is 70 N. so,
A painter is raising himself and the crate on which he stands with an acceleration of 5m/s² by a massless ropeāandāpulley arrangement. Mass of painter is 100 kg and that of the crate is 50 kg. If g = 10 m/s², then :
Let us assume tension force in the wire is T. Then net force acting on man and crate in upward direction is 2T. Gravitational force acting in downward direction is (50+100) g = 1500 N. Writing equation of motion for the system.
A rod AB is shown in figure. End A of the rod is fixed on the ground. Block is moving with velocity ā3 m/s towards right. The velocity of end B of rod when rod makes an angle of 600 with the ground is: