Constrained Motion: Practice Problem & Solution
What are the acceleration of the blocks A and B, shown in figure (in m/sec²)
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Constrained Motion. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Writing equations of motion for the objects as,
40 - T = 4 × 2a ---(i)
and 2T -40 = 4a -----(ii)
Solving (i) and (ii)
a= 2 m/s²
So, acceleration of object A is 4 m/s² and for object B is 2 m/s²

Leave a Reply