Rankers Physics

Atomic Structure: Practice Problem & Solution

The total energy of electron in the ground state of hydrogen atom is -13.6 eV. The kinetic energy of an electron in the first excited state is: (2007)
6.8 eV
13.6 eV
1.7 eV
3.4 eV

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Atomic Structure. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

The total energy in the first excited state ($n=2$) is $E_2 = -13.6/2^2 = -3.4 eV$. Since kinetic energy $K = -E_n$, the kinetic energy in the first excited state is $3.4 eV$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *