Rankers Physics

Photoelectric Effects and deBroglie Equation: Practice Problem & Solution

An electron beam has a kinetic energy equal to 100 eV. Find its wavelength associated with a beam, if mass of electron = $9.1 \times 10^{-31} kg$ and $1 eV = 1.6 \times 10^{-19} J/eV$. (Planck's constant = $6.6 \times 10^{-34} Js$). (1996)
$24.6 \AA$[cite: 1]
$0.12 \AA$[cite: 1]
$1.2 \AA$[cite: 1]
$6.3 \AA$[cite: 1]

No solution provided for this question.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *