Nucleus: Practice Problem & Solution
Half life of radioactive element is 12.5 hour and its quantity is 256 gm. After how much time its quantity will remain 1 gm: (2001)
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Nucleus. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
The fraction remaining is $1/256 = (1/2)^8$, which corresponds to 8 half-lives. Total time $t = 8 \times T_{1/2} = 8 \times 12.5 = 100$ Hrs.
Leave a Reply