Rankers Physics

Measuring Devices ( Galvanometer, Voltmeter and Ammeter & Meter Bridge ): Practice Problem & Solution

The resistances of the four arms P, Q, R and S in a Wheatstone's bridge are $10\text{ ohm}$, $30\text{ ohm}$, $30\text{ ohm}$ and $90\text{ ohm}$, respectively. The e.m.f. and internal resistance of the cell are $7\text{ volt}$ and $5\text{ ohm}$ respectively. If the galvanometer resistance is $50\text{ ohm}$, the current drawn from the cell will be: (2013)
$2.0\text{ A}$
$1.0\text{ A}$
$0.2\text{ A}$
$0.1\text{ A}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Measuring Devices ( Galvanometer, Voltmeter and Ammeter & Meter Bridge ). Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

The bridge is balanced because $\frac{P}{Q} = \frac{10}{30} = \frac{1}{3}$ and $\frac{R}{S} = \frac{30}{90} = \frac{1}{3}$. No current flows through the galvanometer.nEquivalent resistance of the bridge $R_{eq} = \frac{(10+30) \times (30+90)}{(10+30) + (30+90)} = \frac{40 \times 120}{160} = 30\Omega$.nTotal resistance $= 30\Omega + 5\Omega = 35\Omega$. Current $I = \frac{V}{R_{total}} = \frac{7}{35} = 0.2\text{ A}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *