Rankers Physics

Principle of Superposition, Interference and Beats: Practice Problem & Solution

Two sound waves with wavelengths $5.0 \text{ m}$ and $5.5 \text{ m}$ respectively, each propagate in a gas with velocity $330 \text{ m/s}$. We expect the following number of beats per second: (2006)
$12$
$0$
$3$
$6$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Principle of Superposition, Interference and Beats. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

The frequencies are $f_1 = \frac{v}{\lambda_1} = \frac{330}{5.0} = 66 \text{ Hz}$ and $f_2 = \frac{v}{\lambda_2} = \frac{330}{5.5} = 60 \text{ Hz}$. Number of beats = $f_1 - f_2 = 66 - 60 = 6$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *