Rankers Physics

Waves and its Characteristics: Practice Problem & Solution

The equation of a wave is represented by $y = 10^{-4} \sin(100t - \frac{x}{10}) \text{ m}$, then the velocity of wave will be: (2001)
$100 \text{ m/s}$
$4 \text{ m/s}$
$1000 \text{ m/s}$
$0.00 \text{ m/s}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Waves and its Characteristics. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Comparing with $y = a \sin(\omega t - kx)$, we get $\omega = 100$ and $k = 1/10$. Velocity $v = \frac{\omega}{k} = \frac{100}{1/10} = 1000 \text{ m/s}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *