Rankers Physics

Atomic Structure: Practice Problem & Solution

24. The ionisation energy of the electron in the hydrogen atom in its ground state is 13.6 eV. The atoms are excited to higher energy levels to emit radiations of 6 wavelengths. Maximum wavelength of emitted radiation corresponds to the transition between: (2009)
n = 3 to n = 1 states
n = 2 to n = 1 states
n = 4 to n = 3 states
n = 3 to n = 2 states

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Atomic Structure. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Number of spectral lines emitted is $\frac{n(n-1)}{2} = 6 \Rightarrow n = 4$. Maximum wavelength corresponds to the minimum energy difference. For transitions among levels up to $n=4$, the transition $4 \rightarrow 3$ has the minimum energy difference and thus the maximum wavelength.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *