Question 151:
easyA beam of light of $lambda = 600 nm$ from a distant source falls on a single slit 1 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2 m away. The distance between first dark fringes on either side of the central bright fringe is:
(2014)
The distance between the first dark fringes on either side of the central bright fringe is the linear width of the central maximum, given by $W = \frac{2D\lambda}{a}$. Substituting the values, $W = \frac{2 \times 2 \times 600 \times 10^{-9}}{1 \times 10^{-3}} = 2400 \times 10^{-6} m = 2.4 mm$.