Question 1:
moderateA barometer is constructed using a liquid (density = $760 \text{ kg/m}^3$). What would be the height of the liquid column, when a mercury barometer reads $76 \text{ cm}$? (density of mercury = $13600 \text{ kg/m}^3$)
(2020-Covid)
Equating pressures, we get $h_1 \rho_1 g = h_2 \rho_2 g$. Substituting the given values, $$h_1 \times 760 = 0.76 \times 13600$$. Solving for $h_1$, we obtain $h_1 = 13.6 \text{ m}$.