Question 101:
easyThe ground state energy of hydrogen atom is -13.6 eV. When its electron is in the first excited state, its excitation energy is:
(2008)
Excitation energy is the energy required to excite the electron from the ground state ($n=1$) to a particular state. The energy of the first excited state ($n=2$) is $-13.6/4 = -3.4 eV$. The excitation energy is $-3.4 - (-13.6) = 10.2 eV$.