Question 131:
easyHalf life of radioactive element is 12.5 hour and its quantity is 256 gm. After how much time its quantity will remain 1 gm:
(2001)
The fraction remaining is $1/256 = (1/2)^8$, which corresponds to 8 half-lives. Total time $t = 8 \times T_{1/2} = 8 \times 12.5 = 100$ Hrs.