Question 61:
moderateThe radius of earth is about $6400\text{ km}$ and that of planet mars is $3200\text{ km}$. The mass of the earth is about $10$ times mass of planet mars. An object weighs $200\text{ N}$ on the surface of earth. Its weight on the surface of planet mars will be:
(1994)
Gravity $g \propto \frac{M}{R^2}$. The ratio of weights is $W_m/W_e = (M_m/M_e) \times (R_e/R_m)^2 = (1/10) \times (6400/3200)^2 = 0.4$. Thus, the weight on Mars is $W_m = 0.4 \times 200 = 80\text{ N}$.