Rankers Physics

Force Acting on Moving Charges: Practice Problem & Solution

A $10\text{ eV}$ electron is circulating in a plane at right angles to a uniform field at magnetic induction $10^{-4}\text{ Wb/m}^2$ ($= 1.0\text{ gauss}$), the orbital radius of electron is (1996)
$11text{ cm}$
$18text{ cm}$
$12text{ cm}$
$16text{ cm}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Force Acting on Moving Charges. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Using the radius formula $r = \frac{\sqrt{2mK}}{qB}$, substitute $K = 10text{ eV}$, $m = 9.1 times 10^{-31}text{ kg}$, and $B = 10^{-4}text{ Wb/m}^2$. Solving gives $r approx 11text{ cm}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *