Motion of Connected Bodies: Practice Problem & Solution
A body of mass 8 kg is hanging from another body of mass 12 kg. The combination is being pulled by a string with an acceleration of 2.2 ms-2. The tension T1 and T2 will be respectively: (use g = 9.8m/s2)
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Motion of Connected Bodies. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
Taking both the objects as one system
T1- 20g=20a ⇒ T1= 20(g+a)=20*12= 240 N
Now taking lower object as a different system
T2-8g=8a ⇒T2=8(g+a)=8*12= 96N

Leave a Reply