Rankers Physics

Properties of EM Waves: Practice Problem & Solution

Frequency of an E.M. waves is $10 MHz$ then its wavelength is: (1999)
$30 m$
$300 m$
$3 m$
None of the above

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Properties of EM Waves. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Using the wave equation $c = f\lambda$ , we can solve for wavelength $\lambda = \frac{c}{f}$ . Given $f = 10 MHz = 10^7 Hz$ and $c = 3 \times 10^8 m/s$ , we have $\lambda = \frac{3 \times 10^8}{10^7} = 30 m$ .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *