Rankers Physics

Power of Electrical Circuit: Practice Problem & Solution

One kilowatt hour is equal to (1997)
$36 \times 10^5\text{ J}$
$36 \times 10^4\text{ J}$
$36 \times 10^3\text{ J}$
$36 \times 10^3\text{ J}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Power of Electrical Circuit. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

$1\text{ kWh} = 1\text{ kW} \times 1\text{ hour}$ $= 1000\text{ W} \times 3600\text{ s}$ $= 3.6 \times 10^6\text{ J}$ or $36 \times 10^5\text{ J}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *