Rankers Physics

Measuring Devices ( Galvanometer, Voltmeter and Ammeter & Meter Bridge ): Practice Problem & Solution

A circuit contains an ammeter, a battery of $30 \text{ V}$ and a resistance $40.8 \Omega$ all connected in series. If the ammeter has a coil of resistance $480 \Omega$ and a shunt of $20 \Omega$, the reading in the ammeter will be: (2015 Re)
$1 \text{ A}$
$0.5 \text{ A}$
$0.25 \text{ A}$
$2 \text{ A}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Measuring Devices ( Galvanometer, Voltmeter and Ammeter & Meter Bridge ). Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Total resistance of ammeter $R_A = \frac{480 \times 20}{480 + 20} = 19.2 \Omega$. Total resistance of circuit $R_{eq} = 40.8 + 19.2 = 60 \Omega$. Reading of ammeter $I = \frac{V}{R_{eq}} = \frac{30}{60} = 0.5 \text{ A}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *