Kinematics of Circular Motion: Practice Problem & Solution
A wheel is subjected to uniform angular acceleration about its axis. Initially its angular velocity is zero. In the first 2 sec, it rotates through an angle θ1; in the next 4 sec, it rotates through an additional angle θ2. The ratio of θ2/θ1 is :
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Kinematics of Circular Motion. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
For Circular motion angle traversed is θ = ω t + ½ α t²
so, θ1 =½α(2)² = 2α
and θ1 + θ2 = ½α(6)² = 18 α ⇒ θ2= 16 α
so θ2 /θ1= 8
Leave a Reply