Motion of Center of Mass: Practice Problem & Solution
A boat of mass 40 kg is at rest. A dog of mass 4 kg starts moving in the boat with velocity of 10 m/s. What is the speed of boat ?
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Motion of Center of Mass. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
\[ v_{cm}=\frac{(m_{1}v_{1}+ m_{2}v_{2})}{(m_{1}+m_{2})} \]
As Center of mass will remain at rest \[ (m_{1}v_{1}+ m_{2}v_{2}) = 0 \]
4 × 10 + 40 × v = 0
v = -1 m/s
Leave a Reply