Collision: Practice Problem & Solution
A ball moving with velocity $2\text{ m/s}$ collides head on with another stationary ball of double the mass. If the coefficient of restitution is $0.5$ then their velocities (in $\text{ m/s}$) after collision will be: (2010 Pre)
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Collision. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
Using the collision velocity formulas $v_1 = \frac{(m_1 - em_2)u_1}{m_1+m_2}$ and $v_2 = \frac{(1+e)m_1 u_1}{m_1+m_2}$ with $m_1=m$, $m_2=2m$, $u_1=2$, and $e=0.5$, we get $v_1 = 0$ and $v_2 = 1\text{ m/s}$.
Leave a Reply