Principal of Conservation of Energy: Practice Problem & Solution
A body of mass 2 kg collides with a massless spring of force constant K = 4 N/m. The spring compresses by 1m. If coefficient of friction between the body and the surface is 0.1, the speed of the body at the time of collision is :
Solution Explained:
To solve this problem, we apply the core principles of Principal of Conservation of Energy. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:
The Kinetic Energy of the object will go to increase potential energy of the spring and a part of energy will be lost to friction
U1= ½ K x²= ½ × 4× 1² = 2J
Work done against friction = ü.mg.x= 0.1× 20 × 1= 2 J
So total kinetic energy is 4 = ½× 2 ×v ² ⇒ v = 2 m/s
Leave a Reply