Rankers Physics

Optical Instruments: Practice Problem & Solution

A telescope has an objective lens of 10 cm diameter and is situated at a distance of one kilometre from two objects. The minimum distance between these two objects, which can be resolved by the telescope, when the mean wavelength of light is $5000 \AA$, is of the order of: (2004)
$5 m$
$5 mm$
$5 cm$
$0.5 m$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Optical Instruments. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Resolving power limit $\theta = \frac{1.22 \lambda}{D} = \frac{1.22 \times 5000 \times 10^{-10}}{0.1} = 6.1 \times 10^{-6} rad$. The minimum linear distance is $x = r \theta = 1000 \times 6.1 \times 10^{-6} = 6.1 \times 10^{-3} m = 6.1 mm$, which is of the order of $5 mm$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *