Rankers Physics

Magnetic Properties of Matter: Practice Problem & Solution

19. An iron rod of susceptibility $599$ is subjected to a magnetising field of $1200$ A m$^{-1}$. The permeability of the material of the rod is : (2020) ($\mu_0 = 4\pi \times 10^{-7}$ T m A$^{-1}$)
$8.0 \times 10^{-5}$ T m A$^{-1}$
$2.4\pi \times 10^{-5}$ T m A$^{-1}$
$2.4\pi \times 10^{-7}$ T m A$^{-1}$
$2.4\pi \times 10^{-4}$ T m A$^{-1}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Magnetic Properties of Matter. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Relative permeability $\mu_r = 1 + \chi = 1 + 599 = 600$.
Permeability $\mu = \mu_r \mu_0 = 600 \times 4\pi \times 10^{-7} = 2400\pi \times 10^{-7} = 2.4\pi \times 10^{-4}$ T m A$^{-1}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *