Rankers Physics

Power of Electrical Circuit: Practice Problem & Solution

Two $220\text{ volt}$, $100\text{ watt}$ bulbs are connected first in series and then in parallel. Each time the combination is connected to a $220\text{ volt}$ a.c. supply line. The power drawn by the combination in each case respectively will be: (2003)
$50\text{ watt}, 100\text{ watt}$
$100\text{ watt}, 50\text{ watt}$
$200\text{ watt}, 150\text{ watt}$
$50\text{ watt}, 200\text{ watt}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Power of Electrical Circuit. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

In series, total power is $P_{\text{series}} = \frac{P_1 P_2}{P_1 + P_2} = \frac{100 \times 100}{200} = 50\text{ W}$. In parallel, total power is $P_{\text{parallel}} = P_1 + P_2 = 100 + 100 = 200\text{ W}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *