Rankers Physics

Alternating Current: Practice Problem & Solution

41. In an A.C. circuit, the current flowing is $I = 5 \sin (100t - pi/2)$ ampere and the potential difference is $V = 200 \sin (100t)$ volts. The power consumption is equal to (1995)
$20 W$
$0 W$
$1000 W$
$40 W$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Alternating Current. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

The phase difference between voltage $V = 200 \sin(100t)$ and current $I = 5 \sin(100t - \pi/2)$ is $\phi = \pi/2$.
Power factor of the circuit is $\cos\phi = \cos(\pi/2) = 0$.
Average power consumption is $P = V_{rms} I_{rms} \cos\phi$.
$P = V_{rms} I_{rms} \times 0 = 0 W$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *