Rankers Physics

Magnetic Properties of Matter: Practice Problem & Solution

19. An iron rod of susceptibility $599$ is subjected to a magnetising field of $1200text{ A m}^{-1}$. The permeability of the material of the rod is: ($mu_0 = 4pi times 10^{-7}text{ T m A}^{-1}$) (2020)
$8.0 times 10^{-5}text{ T m A}^{-1}$
$2.4pi times 10^{-5}text{ T m A}^{-1}$
$2.4pi times 10^{-7}text{ T m A}^{-1}$
$2.4pi times 10^{-4}text{ T m A}^{-1}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Magnetic Properties of Matter. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

Relative permeability is $mu_r = 1 + chi = 1 + 599 = 600$. The permeability of the material is $mu = mu_r mu_0 = 600 times 4pi times 10^{-7} = 2400pi times 10^{-7} = 2.4pi times 10^{-4}text{ T m A}^{-1}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *