Rankers Physics

Power of Electrical Circuit: Practice Problem & Solution

When three identical bulbs are connected in series, the consumed power is $10\text{ W}$. If they are now connected in parallel then the consumed power will be: (1998)
$30\text{ W}$
$90\text{ W}$
$\frac{10}{3}\text{ W}$
$270\text{ W}$

Solution Explained:

To solve this problem, we apply the core principles of Power of Electrical Circuit. Understanding the underlying formula is key to arriving at the correct answer below:

In series, $P_{\text{series}} = \frac{P}{3} = 10\text{ W}$, so the power of each bulb is $P = 30\text{ W}$. When connected in parallel, $P_{\text{parallel}} = 3P = 3 \times 30 = 90\text{ W}$.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *